۱۷ فروردین ۱۴۰۳ -

86195033 21 98+

ماهان در مسیر توسعه پایدار

ماهان در مسیر توسعه پایدار

ماهان در مسیر توسعه پایدار

دکتر محمدحسین بصیری مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان در گفتگو با دنیای اقتصاد گفت:

در شرکت های زیرمجموعه هلدینگ ماهان حدود 1.316.000 تن سنگ از معدن شماره 5 گلگهر استخراج شده است که با میزان استخراج سنگ آهن در سال گذشته برابر است. همچنین بیش از 570.000 تن آهن اسفنجی در مجتمع احیا استیل فولاد بافت و 350.000 تن انواع میلگرد در مجتمع فولاد صنعت بناب در 8 ماهه نخست سال جاری تولید شده است که به ترتیب 11 درصد و 6 درصد بیش از میزان مشابه در سال قبل است.

هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان (سهامی عام) به عنوان یکی از بزرگترین و سود آورترین هلدینگ های گروه مالی گردشگری،با هدف سرمایه گذاری و راهبری طرحها و پروژههای تخصصی حوزه صنعت و معدن در سال 1390تاسیس شده است. این هلدینگ با در اختیار داشتن شرکت های فعال در زنجیره فولاد از استخراج معدن تا تولید مقاطع فولادی با تلاش جمعی و مدیریت حرفهای در تعالی کشور عزیزمان نقش موثری را ایفا میکند که اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم بیش از 15 هزار نفر در سطح هلدینگ یکی از مهمترین نقشهای این هلدینگ در تعالی کشور است. به رغم نوسانات بسیار شدید بازارهای داخلی و خارجی و رکود بازار صنایع فولادی، هلدینگ ماهان با تلاش تمامی کارکنان، توانست در مسیر حرکت رو به رشد خود گام بردارد.

 

عملکرد شرکتهای هلدینگ ماهان در حوزه تولید تاکنون در سال 1401 چگونه بوده است ؟

در شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ ماهان حدود1.316.000  تن سنگ از معدن شماره 5 گلگهر استخراج شده است که با میزان استخراج سنگ آهن در سال گذشته برابر است. همچنین بیش از 570.000 تن آهن اسفنجی در مجتمع احیا استیل فولاد بافت و 350.000 تن انواع میلگرد در مجتمع فولاد صنعت بناب در 8 ماهه نخست سال جاری تولید شده است که به ترتیب 11 درصد و 6 درصد بیش از میزان مشابه در سال قبل است.

 

در خصوص طرحهای توسعهای هلدینگ ماهان توضیحاتی بفرمایید.

با توجه به وجود حلقه های مفقوده در زنجیره فولاد هلدینگ ماهان، این هلدینگ اولویت خود را بر تکمیل زنجیره تولید فولاد متمرکز نموده و در کنار آن طرح هایی در حوزه توسعه معادن و فرآوری سایر عناصر نظیر روی و مس را دنبال میکند. طرح احداث کارخانه فراوری و تولید کنسانتره و احداث کارخانه گندله سازی هر یک به ظرفیت 2.5 میلیون تن، احداث کارخانه آهن اسفنجی به ظرفیت 800 هزار تن در استان کرمان، برنامه ریزی و آغاز اجرای پروژه های توسعه ذوب و نورد در جنوب کشور و همچنین پروژه های توسعهای مجتمع فولاد صنعت بناب در استان آذربایجان شرقی برای افزایش ظرفیت تولید و نوسازی خطوط تولید، مهمترین پروژههای هلدینگ ماهان جهت تکمیل زنجیره فولاد می باشند.

همچنین از طریق مشارکت با سایر سرمایهگذاران، اکتشاف معادن در حوزه مس و روی ادامه داشته و به زودی عملیات احداث یک کارخانه فرآوری مس در جنوب کرمان به ظرفیت تولید 10 هزار تن کنسانتره آغاز خواهد شد. همچنین جهت تولید فروسیلیس مورد نیاز کارخانجات فولاد صنعت بناب، عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید فروسیلیس نیز در این شهرستان آغاز شده است.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای پروژه های اشاره شده حدود 800 میلیون یورو میباشد و استفاده از ابزارهای متنوع در تامین مالی پروژه ها در دستور کار این شرکت قرار دارد.

 

در حال حاضر پروژههای مرتبط با شرکت در چه وضعیتی قرار دارند؟

فاز اول کارخانه فراوری و تولید کنسانتره آهن که شامل احداث واحد سنگ شکنی و کوبینگ خشک است، با

سرمایه گذاری در حدود 1 هزار میلیارد ریال از اسفند ماه1400 آغاز شده و انتظار میرود که تا پایان سال به اتمام برسد. همچنین به زودی با نهایی شدن قرارداد احداث فاز دوم کارخانه تولید کنسانتره، این فاز نیز وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

فاز دوم کارخانه تولید آهن اسفنجی بافت با سرمایه گذاری نزدیک به 100 میلیون یورو نیز بیش از 73 درصد پیشرفت داشته و انتظار میرود که این کارخانه تا بهمن ماه سال جاری به بهره برداری برسد.

پروژه های گندله سازی و همچنین توسعه مجتمع فولاد صنعت بناب شامل واحدهای ذوب و نورد نیز به زودی با فعال شدن قرارداد با پیمانکار EPC آغاز خواهد شد که هر یک از این پروژه ها به بیش از 100 میلیون یورو سرمایه گذاری نیازمند است. پروژههای تامین زیرساخت مجتمع بناب نیز پیشرفت خوبی داشته و طرح اتصال این مجموعه به راه آهن با پیشرفت حدود 94 درصد به زودی به بهره برداری میرسد. پروژه احداث کارخانه تولید اکسیژن و گازهای صنعتی این مجتمع نیز دارای پیشرفت حدود 25 درصدی است.

پروژه های اکتشافی در حوزه معدن نیز پیشرفت قابل توجهی داشته و پروانه اکتشاف یکی از محدوده های معدنی در استان یزد صادر شده است. اکتشافات تکمیلی در معدن سرب و روی کوهبنار دامغان که متعلق به این هلدینگ میباشد نیز در حال انجام است.

 

در حوزه توسعه سازمانی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

برای ساماندهی و نظارت بر اجرا و پیشرفت پروژه های هلدینگ ماهان، استقرار واحد PMO از یک سال گذشته در هلدینگ ماهان آغاز شده و فرآیندها و دستورالعمل های مرتبط تهیه و در حال اجرایی شدن است. همچنین داشبورد پروژه های هلدینگ ماهان نیز طراحی شده و در حال استقرار است.

علاوه بر آن سامانه هوش تجاری هلدینگ ماهان در حال طراحی میباشد. این سامانه امکان مشاهده میزان فروش و درآمد شرکتها و شاخصهای با اهمیت را فراهم نموده و به بهبود تصمیمگیری مدیران ارشد کمک شایانی خواهد کرد.

برای تامین مالی پروژه های هلدینگ نیز اقدامات مختلفی برای انتشار انواع اوراق و اخذ تسهیلات در دست اقدام است تا بتوان پروژهها را طبق برنامه از پیش تعیین شده اجرایی کرد.

عرضه سهام شرکتهای زیر مجموعه نیز در دستور کار شرکت قرار دارد و فرآیندهای مقدماتی ورود عرضه سهام شرکتهای زیرمجموعه در بازار سرمایه به انجام رسیده است.

در کنار موارد فوق، جهت تهیه زیرساخت مورد نیاز برای پروژه ها نیز اقدامات مختلفی در حال انجام است که از آن جمله می توان به تهیه طرح جامع انرژی و تهیه طرح جامع حمل و نقل هلدینگ ماهان اشاره کرد.

هلدینگ ماهان با استفاده از رویکرد علمی و نظامند به ایجاد »سودآوری« و» بهره وری کار و سرمایه« در کلیه شرکت های زیرمجموعه خود در تلاش است موجبات حفظ و افزایش منافع سهامداران را فراهم سازد و با بهره گیری از روشهای فنی نوین و استفاده از نیروی انسانی توانمند و متخصص به یکی از 10شرکت برتر در حوزه سرمایه گذاری و توسعه معادن و صنایع معدنی کشور تا 5 سال آینده تبدیل شود. در تلاشیم که با

تامین منابع مورد نیاز برای احداث پروژه های توسعه ای زنجیره تولید فولاد ماهان را تکمیل نموده و توسعه در سایر حوزه های سرمایه گذاری را سرعت بخشیم. امیدواریم با اجرای به موقع طرحهای جدید، نقش این هلدینگ در شکوفایی اقتصاد کشور بیش از پیش افزایش یابد و با عمل به مسوولیتهای قانونی، زیست محیطی و اجتماعی بتواند سهم خود را در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور با رویکردی بلندمدت ایفا کند.

اخبار و مقالات مرتبط

تاریخ انتشار :

آذر ۲۸,۱۴۰۱

آخرین اخبار و مقالات

آدرس:  ایران، تهران، ســعـادت آبــاد، بلـوار مـدیــریـت، بـلـوار فـرهـنـگ، ابتدای کوچه نـور، ســاختمان مــرکــزی بـانـک گردشــگری، طبقه سوم

کـــــــد پـــســــــــتـــی:   1997734447

تــــلــفـــن تـــمـــاس:    86195033 21 98+ 

پست الکترونیکی:    info@macmid.com

© کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان می‌باشد.

  • ۵۴,۵۷۹
  • ۲۱ / اسفند / ۱۴۰۲